Czystek to niezwykle popularne zioło, które znalazło szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Stało się tak ze względu na jego zróżnicowane właściwości. Zawiera więcej antyoksydantów niż zielona herbata, a przy tym nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Czym charakteryzuje się czystek? Jak działa i co leczy? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czystek – na co pomaga?
O tym, na co czystek jest skuteczny, można pisać długo. Zacznijmy jednak od jego krótkiej charakterystyki. To rodzaj krzewu, który należy do rodziny czystkowatych. Obejmuje ponad 50 gatunków, które rozmieszczone są głównie w basenie Morza Śródziemnego i w Azji Zachodniej. W Polsce uprawiany jest ozdobnie lub w celach ziołoleczniczych. Czystek łagodzi przeziębienia i grypę, a także choroby układy krążenia. Ponadto ma korzystny wpływ na leczenie w wielu chorób skórnych (np. trądziku), alergii i boleriozy, obniża także poziom cholesterolu we krwi. Działa oczyszczająco, rozpuszcza zatory i zakrzepy, poprawia kondycję skóry. Przypisuje mu się działanie odchudzające. Aby osiągnąć odpowiednie rezultaty, konieczna jest jednak regularność stosowania. Herbatę z czystka należy pić codziennie, przez około cztery tygodnie.
Zastosowanie czystka | Opis |
Herbata | łyżeczkę suszu zalać wrzątkiem. Parzyć 5-8 minut pod przykryciem |
Inhalacja | do wody dodajemy 2-3 łyżeczki suszu i wdychamy |
Płukanka | przygotowanie takie samo jak w przypadku herbaty |
Czystek – właściwości zdrowotne
Jeśli chodzi o czystek, właściwości prozdrowotne są szeroko znane. Pochodzą z liści rośliny, które zawierają więcej przeciwutleniaczy (polifenoli) niż w czerwone wino. Do podstawowych właściwości czystka należą:
- neutralizacja wolnych rodników,
- wzmacnianie organizmu,
- obniżanie cholesterolu (ochraniają naczynia krwionośne, przeciwdziałają tworzeniu blaszek miażdżycowych),
- obniżanie poziomu cukru we krwi (co sprzyja leczeniu cukrzycy),
- działanie antyalergiczne (hamuje uwalnianie histaminy),
- przeciwzapalne
- przeciwgrzybicze, zwalczanie drobnoustrojów.
- przeciwbólowe.
Czystek – przeciwwskazania do spożycia
Jeśli chodzi o czystek, przeciwwskazania nie istnieją. Ziele jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia, nawet przy dłuższym stosowaniu, dlatego jest dedykowane nawet grupom osób szczególnie narażonych na różnego rodzaju skutki uboczne. Mowa tutaj o osobach starszych, małych dzieciach i kobietach w ciąży, które spokojnie mogą pić czystek – skutki uboczne nie mają prawa wystąpić.
Czystek – działanie w herbacie
W przypadku czystka działanie w herbacie uzależnione jest od suszu. Najlepiej działa czysty susz, ale na rynku dostępne są również gotowe torebki do zaparzania. Aby upewnić się co do jakości produktu, warto wybierać herbaty ze sklepów zielarskich.
Herbata przynosi oczekiwana efekty, tylko dzięki regularnemu stosowaniu. Napar należy wypijać codziennie. Pierwsze efekty mogą być zauważalne po tygodniu kuracji, ale należy ją kontynuować przez następny miesiąc. Przeprowadzone do tej pory badania nie wykazały żadnych skutków ubocznych zażywania czystka, dlatego jest on bezpieczny zarówno dla małych dzieci (od 3. miesiąca życia), jak i osób starszych. Nie ma żadnych ograniczeń w stosowaniu czystka.
Czystek a odchudzanie – ile w tym prawdy?
Wiele osób zastanawia się, jaka jest zależność między czystkiem a odchudzaniem. Okazuje się, że napar z ziela nie posiada przypisywanych mu właściwości odchudzających. Wypijanie herbaty może nieznacznie przyspieszyć przemianę materii (ponieważ liście zawierają wspomniane polifenole) i zmniejszyć obrzęki, ale nie przyczynia się do znacznej utraty wagi.
Czystek – efekty oczyszczające
Wymieniając właściwości czystka, efekty oczyszczające są ważną ich częścią. Przede wszystkim ziele odpowiada za usuwanie toksyn z organizmu, co umożliwia jego skuteczny detoks. W ten sposób zmniejsza też obrzęki i opuchnięcia ciała. Ponadto napar usuwa metale ciężkie, dlatego polecany jest szczególnie osobom palącym papierosy oraz zamieszkującym duże aglomeracje miejskie. W działaniu oczyszczającym warto wspomnieć o hamowaniu złego cholesterolu.
Czystek w ciąży – zasady dawkowania
Jeśli chodzi o czystek w ciąży to działa na organizm tak samo, jak w innych przypadkach. Jest całkowicie bezpieczny dla kobiet i ich nienarodzonych dzieci, a nawet kobiet karmiących. Ilość wypijanego naparu warto jednak ustalić z lekarzem.
Jeśli chodzi o czystek, efekty są bardzo różnorodne, ale wszystkie przynoszą korzyści zdrowotne. Z tego powodu warto pić czystek codziennie jako element zrównoważonej diety. Ziele wykazuje szereg korzystnych właściwości, w tym działanie oczyszczające, antyalergiczne, antywirusowe. Ponadto dodaje energii, ma delikatne działanie wybielające zęby, a także neutralizuje nieprzyjemny zapach potu. Przygotowanie naparu jest bardzo proste i zajmuje niewiele czasu.
Bibliografia
- J. Newerli-Guz, M. Erdman, Ocena wybranych wyróżników jakościowych czystka (róży skalnej) Cistus incanus L. Katedra Towaroznawstwa i Zarządzania Jakością, Akademia Morska w Gdyni Probl Hig Epidemiol 2015, 96(3)