dziko rosnąca pokrzywa

Pokrzywa – chwast, zioło czy lekarstwo?

Pokrzywa to doskonale znana nam wszystkim roślina. Chociaż wydaje się przydrożnym chwastem, dotknięcie którego owocuje parzącymi bąblami, posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Wystarczy dowiedzieć się, jak jej używać, by czerpać korzyści z tej rośliny.

Pokrzywa – chwast czy może coś więcej?

Pokrzywa to roślina, którą każdy dobrze zna. W stanie dzikim występuje na niemal wszystkich kontynentach: Europie, Azji, Afryce Północnej, Ameryce Północnej. Większość myśli o niej jako o parzącym zielsku. Przywykliśmy uważać, że przykładem chwastu jest właśnie pokrzywa – zastosowanie jej jednak jest szerokie zarówno na skalę przemysłową, jak i w domowej „medycynie”.

Pokrzywa – właściwości i dobroczynny wpływ na organizm człowieka

Właściwości pokrzywy są zaskakująco rozległe. Roślina ta wpływa pozytywnie na wiele aspektów organizmu ludzkiego, wspomagając jego prawidłowe funkcjonowanie. Prócz szerokich właściwości leczniczych, że pokrzywa na odchudzanie to świetne rozwiązanie dla osób pragnących zrzucić kilka kilogramów. Picie herbaty z pokrzywy przyspiesza bowiem przemianę materii w organizmie. Prozdrowotna herbatka, która dodatkowo odchudza! Ta metoda wydaje się wprost stworzona dla tych, którzy nie przepadają za ćwiczeniami. Jednak sportowcy, mniej lub bardziej amatorscy, też ją docenią. Napar z pokrzywy po wystygnięciu doskonale orzeźwia.

Liście pokrzywy Ilość Czas parzenia
Świeże kilka sztuk 0,5 min
Suszone 1 – 2 łyżeczki 1 – 2 minuty

Zanim przyrządzisz jednak herbatę z pokrzywy według wskazanej metody, zapoznaj się z przeciwwskazaniami co do jej picia!

Pokrzywa – przeciwwskazania co do picia naparów z niej i przyjmowania jej w innej formie

Pokrzywa przeciwwskazań posiada stosunkowo mało. Jednak jak w przypadku każdego lekarstwa czy choćby zioła, przed zastosowaniem pokrzywy należy zapoznać się z listą przeciwwskazań co do ich stosowania.

Pierwszą grupą osób, która nie powinna używać pokrzywy są osoby cierpiące na nowotwór macicy, polipy, mięśniaki czy krwawienia narządów rodnych. Chociaż pokrzywa ma właściwości zmniejszające ryzyko zachorowania na nowotwór, w przypadku nowotworowych schorzeń narządów rodnych może jeszcze pogorszyć sytuację pacjenta. Do tej grupy zaliczają się też osoby ze schorzeniami nerek albo po zabiegach chirurgicznych.

wysuszone liście pokrzywy

Kolejną grupą, która powinna zachować szczególną ostrożność są cukrzycy, ponieważ pokrzywa obniża ilość cukru w organizmie. Nie jest wykluczone, by cukrzyk stosował pokrzywę, jednak należy taką decyzję zawsze skonsultować z lekarzem.

Ponadto, kiedy w organizmie jest nadmiar żelaza, także warto ograniczyć stosowanie pokrzywy, która jeszcze ten poziom podnosi.

Nie ma natomiast przeciwwskazań w przyjmowaniu pokrzywy dla kobiet w ciąży. Wręcz przeciwnie, pokrzywa w ciąży jest zalecana, gdyż wzbogaca organizm w wiele witamin i minerałów. Również po porodzie napary z pokrzywy warto przyjmować, zwiększają one bowiem produkcję mleka.

Herbata z pokrzywy – jak ją przygotować i jak często pić?

Herbata z pokrzywy lub napar z pokrzywy to napoje, które można dostać w każdej aptece czy nawet markecie. Jednakże można także przygotować taki specyfik samodzielnie. Jak to zrobić? Bardzo prosto! Wystarczy kilka liści świeżych bądź łyżeczkę liści suszonych zalać wrzątkiem. Napar ze świeżych liści parzy się już w pół minuty. Susz wymaga nieco więcej czasu: od minuty do dwóch minut. Nie ma też przeciwwskazań, by parzyć herbatę z pokrzywy dłużej – wtedy napar będzie po prostu intensywniejszy i będzie miał silniejsze działanie. Podczas parzenia warto przykryć szklankę spodeczkiem, żeby nie dopuścić do ulotnienia się cennych substancji wraz z parą. I voilà, pokrzywa do picia gotowa!

napar ze świeżej pokrzywy

Picie pokrzywy jest na ogół bezpieczne. Niemal nie występują skutki uboczne. Warto jednak zachować pewien umiar na wszelki wypadek. Herbatą z pokrzywy można zastąpić zwykłą herbatę i pić ją dwa, trzy razy dziennie. Niektóre poradniki zalecają też picie pokrzywy tylko raz dziennie, na czczo, w celu jak najlepszego wykorzystania jej oczyszczających właściwości.

„Przedawkowanie” pokrzywy może prowadzić do nadmiernego wypłukania soli i minerałów z organizmu, dlatego lepiej nie przekraczać porcji 4 herbatek dziennie. U osób wrażliwych na tego typu przypadłości mogą wystąpić też dolegliwości żołądkowe, jednak są to rzadkie przypadki.

Pokrzywa – właściwości lecznicze i oczyszczające organizm

Właściwości lecznicze pokrzywy od wieków znane i cenione były w medycynie ludowej. Domowe ziołolecznictwo i amatorskie znachorstwo to jednak nie koniec jej wykorzystania. Również i współczesne ziołolecznictwo docenia zalety pokrzywy. Oto przykłady właściwości leczniczych pokrzywy:

  • działa przeciwzapalnie;
  • łagodzi bóle reumatyczne;
  • jest moczopędna, dzięki temu wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, a nawet łagodzi objawy przerostu prostaty w niezaawansowanym stadium,
  • obniża poziom cukru we krwi;
  • obniża poziom cholesterolu we krwi;
  • zapobiega anemii;
  • zmniejsza ryzyko nowotworów;
  • ma działanie antyalergiczne;
  • podnosi odporność.

Pokrzywa – leczniczy chwast

Pokrzywa, mimo, że jest chwastem, jest także rośliną bogatą w cenne właściwości lecznicze i inne, z których warto skorzystać. Czy to w celach zdrowotnych, czy żeby się odchudzić, czy po prostu orzeźwić, pokrzywę warto pić.


Bibliografia

  1. I. Aleksandrowicz: Pokrzywa zwyczajna jako superfood, Journal of NutriLife, 2019
  2. Piszcz, P.  Głód, B. K.  Właściwości antyoksydacyjne ziół zbadane rożnymi metodami, Camera Separatoria, 2016
Ten wpis został opublikowany w Artykuły dnia , przez .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *