naturalnie rosnący skrzyp

Skrzyp polny – właściwości i działanie

Skrzyp polny to roślina, która rośnie przede wszystkim na terenach podmokłych. Występuje bardzo często, więc nie powinniśmy mieć problemów z jej znalezieniem. Dobroczynne właściwości prozdrowotne skrzypu są cenione od wieków. Podobnie rzecz ma się z jej właściwościami kosmetycznymi. Skrzyp może być stosowany zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Jakie są najcenniejsze właściwości tej rośliny i kiedy warto byłoby się nią zainteresować?

Skrzyp polny – właściwości

Na osobach, które dopiero co poznały skrzyp polny, właściwości tej rośliny mogą wywrzeć naprawdę spore wrażenie. Pozytywnych właściwości skrzypu polnego jest bowiem naprawdę całe mnóstwo. Najważniejsze z nich zostały zebrane w poniższej tabeli:

Wzmacniające  O wzmacniających właściwościach skrzypu mówi się naprawdę sporo. Dzięki temu, iż skrzyp uszczelnia naczynka krwionośne, może okazać się pomocny osobom borykającym się z pękającymi naczyniami krwionośnymi. Skrzyp poprawia wygląd skóry dotkniętej trądzikiem różowatym.
Przeciwzapalne Skrzyp ma szansę załagodzić stany zapalne w organizmie. Może pozytywnie wpłynąć na redukcję trądziku pospolitego oraz okaże się pomocny w walce z sezonowymi infekcjami organizmu.
Detoksykujące Dzięki tym właściwościom, roślina ma szansę oczyszczać nasz organizm z nagromadzonych w nim toksyn; zyskuje na tym wygląd naszej skóry oraz włosów. Poprawia się również kondycja naszych organów wewnętrznych. Skrzyp przyśpiesza także przemianę materii, przez co wspomaga procesy odchudzające.
Przeciwbakteryjne Nie od dziś wiadomo, że skrzyp polny ma szansę pokonywać wiele bakterii znajdujących się w naszym organizmie; dzięki temu ziele to ma szansę pomóc osobom borykającym się z trądzikiem, zarówno tym pospolitym jak i z trądzikiem różowatym.

Jak wynika z powyższej tabeli, skrzyp polny wykazuje naprawdę wszechstronne działanie. Jeżeli chcemy jednak, aby ziele miało szansę zadziałać, należy wyposażyć się w dobrej jakości surowiec. Skrzyp możemy zebrać samodzielnie, ale równie dobrze możemy zakupić suszone ziele w sklepie zielarskim lub w aptece.

Ziele skrzypu – gdzie je znajdziemy?

Jak już wspomniano na wstępie, ziele skrzypu występuje na terenie Polski bardzo powszechnie. Przede wszystkim spotkać możemy je na podmokłych łąkach. Tam występują najokazalsze egzemplarze tej rośliny w niezwykle dużej ilości. Tak naprawdę roślinę tę możemy zebrać również na zwykłej łące, choć nie będzie tam występować w dużych ilościach. Ziele to może znajdować zastosowanie w przypadku takich problemów jak:

Herbata ze skrzypu ma szansę nam pomóc w eliminacji wielu stanów chorobowych. Należy jednak mieć na uwadze systematyczne popijanie naparu. Dobrze byłoby popijać skrzyp dwa razy w ciągu dnia i nie przekraczać tej dawki. Po kilku tygodniach ziołowej kuracji konieczne jest zrobienie miesięcznej przerwy.

zioła skrzypu polnego

Skrzyp polny – przeciwwskazania

Jeżeli interesuje nas skrzyp polny, przeciwwskazania do jego picia również powinniśmy poznać. Nie każdy może bowiem bez obaw cieszyć się dobroczynnymi właściwościami tej rośliny. Na skrzyp bez wątpienia powinny uważać przedstawicielki płci pięknej spodziewające się dziecka. Skrzypu polnego powinny unikać również osoby borykające się z dną moczanową, zapalaniem nerek, a także z zaburzeniami pracy serca. Warto pamiętać o tym, że na roślinę tę powinny uważać także osoby, które narzekają na niedobory witamin z grupy B.

Herbata ze skrzypu – jak często ją pić?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, każdy komu zależy na dobroczynnych właściwościach skrzypu, powinien zainteresować się regularnym piciem herbaty ze skrzypu. Jednorazowe wypicie naparu z tej rośliny na niewiele się bowiem zda. Jeżeli zależy nam na naprawdę trwałych i satysfakcjonujących rezultatach, koniecznie popijajmy napar z tej rośliny dwa razy dziennie, najlepiej o stałych porach. Unikajmy natomiast przekraczania tej dawki, gdyż mogłoby to spowodować wystąpienie skutków niepożądanych. Co więcej, nadmierne spożycie skrzypu mogłoby wypłukać z naszego organizmu duże ilości witamin z grupy B. Mowa tu przede wszystkim o witaminie B1.

zaparzony skrzyp o właściwościach zdrowotnych

Skrzyp polny na włosy – jak działa?

Skrzyp polny na włosy cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem wśród tak zwanych włosomaniaczek. Nie ma się temu co dziwić, gdyż skrzyp ma szansę zahamować uporczywe wypadanie kosmyków. Skrzypowi przypisuje się również niezwykle silne właściwości wzmacniające. Dzięki temu ma on szansę wzmocnić cebulki włosowe oraz włosy na całej długości. Nie będą one podatne na wypadanie, a ich łamliwość zostanie znacząco ograniczona. Udowodniono, że skrzyp przyśpiesza również porost włosów, przez co szybciej osiągniemy pożądaną długość. Jeżeli nie smakuje nam skrzyp polny, tabletki zawierające wyciąg z tej rośliny będą najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Reasumując, bez trudu można stwierdzić, że skrzyp jest rośliną o wszechstronnym działaniu. Jeżeli chcemy pokonać nadmierną utratę włosów, powinniśmy stosować skrzyp zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Kluczem do sukcesu jest systematyczność.


Bibliografia

  1. Piszcz, P., Wantusiak, P., Głód, B. K., Kubiak M. S. Antyoksydanty w produktach spożywczych, ich rola i właściwości, Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego NR2, 2010, s 82.85
Ten wpis został opublikowany w Artykuły dnia , przez .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *